Workshop Dallas 18–19. 3. 2017

 

IMG_7749DSC08343 DSC08357IMG_7675

Diane Foster and I have started to plan workshop in Dallas for North Texas Polymer Clay Guild about a year ago. We still had a long time to go and it is now over.

And because I am not one for long talks, here is just few words and a lots of pictures in gallery.

But first of all I want to say thank to all of those who supported this workshop.

Thanks to Polyform products for the clay for our workshop – Premo.

Thanks to Nemravka for the useful craft mats.

I would also like to thank the wonderfull ladies that I have met at the workshop; thank you also for nice presents!

But the biggest thanks goes to Diane, who put her faith in me, invited me to USA and took the best care of me. Big thanks, Diane!

DSC08400 DSC08402

Workshop v Dallasu pro North Texas Polymer Clay Guild jsme s Diane Foster začly plánovat cca před rokem. Pořád to bylo ještě děsně daleko a najednou je to za mnou.

A protože nejsem na dlouhé texty, tak tedy jen několik vět, postřehů. a hodně fotek.

Předtím bych ale ještě chtěla moc poděkovat těm kdo podpořili tuto akci.

Děkuji Polyform products za hmoty na kurz – Premo.

Děkuji Nemravce za báječné podložky pro tvoření.

Chtěla bych také poděkovat všem báječným ženám které jsem na kurzu mohla potkat a poznat. Děkuji také za milé dárečky!

Ale největší dík patří Diane, která ve mně vložila důvěru, do USA mě pozvala a mateřsky se o mě starala. Velké Díky!

IMG_4040 DSC07882

Na co jsem se těšila – na děti, na kolo, na postel.

What I was looking forward to the most – kids, bike, and my bed.

IMG_4309

Co mě zaujalo – všude vlajky , široké cesty, třízení odpadu na papír  dohromady s plasty (to by měli zavést i u nás,  například téměř 100% obalů od hraček je papírová krabice s plastovým okýnkem, které jdou jen těžko rozdělit, ale například i obálka i jiné obaly jsou většinou papír/plast dohromady. Plus organický odpad by se měl třídit a nespalovat….to jen tak mé eko okénko. PS: kdyby mi někdo daroval žížaly, vůbec bych se nezlobila :-) )

What was the most interesting  to me – the American flags everywhere, wide roads, the recycling system of putting paper in the same container as the plastic; they should do that in Czech as well. For example, almost 100% of toy packaging is both plastic and paper which are almost impossible to separate, here you can just recycle them at the same time. The same goes for envelopes or other wrappings and packaging. Plus organic waste should be composted, not burned.. that is just my insight.

IMG_4290

Co se mi nejvíc líbilo – jeskyně Luray caverns

What I liked the most – Luray caverns

IMG_4235

Co mě překvapilo – sladký rostbíf, velké vzdálenosti, všude stejné nízké domy. To, jak jsou k sobě lidé milí (hezkým slovem opravdu nemusíme šetřit, je zadarmo)

What surprised me the most – sweet roastbeef, long distances, same low houses. And how polite people are to each other.

IMG_4279

Co mě po návratu překvapilo – že se Moničce zas tak moc nestýskalo, že jsem přibrala 2 kila, že mi někdo umyl mikrovlnku (díky mami!)

What surprised me the most after retirning home – that Monicka didn`t miss us that much, that I gained 2 kilos, and that someone cleaned my microwave – Thanks Mom!

IMG_4291

Co je podobné – příroda. Překvapilo mě, že ani v horkém Dallasu jsem nepozorovala nijak nezvyklé rostliny, žádné palmy, žadné pouštní běžce. Lidé mají také dvě ruce, dvě nohy a svoje politické i nepolitické starosti.

What is similar – nature. It surprised me that even in the hot Dallas I didn`t really see any foreign plants such as palms, and no thumbleweed. People, they too have two arms and two legs and their own political and non-political worries.

IMG_4301

Co je jiné – jídlo. Všechno je smažené a ve všem je hovězí. Užila jsem si to maximálně ale maso teď nechci na nějakou dobu vidět

What was different – food. Everything is fried and everything has beef in it. I really enjoyed it there but I don`t need to see meat for a bit for now.

IMG_4340

Top 3 jídla – žebra, stejky, krevety…. Maso je v USA poměrově levnější než u nás, zvířata se pasou na rozlehlých rančích. Nejlepší žebra jsem jedla v hospodě v Fredericksburgu a Nejlepší stejky uvařila Diane. Nejlepší krevety – ani nevím. Byly dobré všude.

Top 3 meals – ribs, steaks and shrimp. Meat is considerably cheaper in US than back at home and animals run free range. Best ribs were in the Ale House in Fredericksburg, VA; best steak from Diane; and best shrimp.. I don`t even know. They were good everywhere.

IMG_7493

Biggest disappointment – T.G.I Fridays.

Největší zklamání: T.G.I Fridays.

All the pictures:

Všechny fotky:

https://goo.gl/photos/jcBoFEnEV5eN8QZe8

Do you want me to teach a workshop for you? Mail me for more information! (yanna.b@email.cz)

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *